na 4 porcie potrebujeme:
1/2 šálky suchej šošovice
1/2 šálky predvareného cíceru (prípadne z konzervy)
1/2 šálky jačmenných krúp
1 stredne veľká cibuľa
1-2 červené čili papričky
olivový olej
1/2 šálky sekaných paradajok z konzervy alebo paradajkovej passaty
1-2 lyžice tureckej paprikovej pasty (možno nahradiť mletou červenou paprikou)
4 šálky horúceho hovädzieho vývaru
soľ, mleté čierne korenie
šťava z polovice citróna
sirup z granátového jablka
dve hrste nasekanej rukoly a petržlenovej vňate
Šošovicu vopred namočíme do vody, najlepšie ráno predtým ako budeme polievku variť, potom ju prepláchneme čistou vodou a scedíme. Krúpy tiež prepláchneme horúcou vodou. Vo väčšom hrnci zohrejeme olej a orestujeme na ňom najemno nasekanú cibuľu. Potom pridáme nasekané čili papričky a ešte chvíľu restujeme. Ďalej pridáme paprikovú pastu a paradajkové pyré. Miešame. Zalejeme horúcim vývarom (môže byť aj zeleninový) a vložíme scedenú šošovicu aj krúpy. Varíme, kým nezmäknú, asi 20-30 minút. Pred koncom vložíme do polievky cícer a ešte chvíľu spolu povaríme. Podľa chuti osolíme a okoreníme. Na záver ochutíme šťavou z citróna a na konci varenia pridáme ešte nahrubo nasekanú rukolu a petržlenovú vňať.
V pôvodnom recepte sa používa čerstvý estragón. Opraží sa chvíľu na masle a potom sa pridá do hotovej polievky. Ja estragón doma nemám, tak som ho nahradila rukolou. Pred podávaním môžme ešte polievku pokvapkať trochou sirupu z granátového jablka. Podávame horúce s chlebom.
Elenka, takéto husté polievky mám veľmi rada určite vyskúšam. Len nemám jačmenné krúpy, myslíš si, že by sa mohli nahradiť pohánkou?
OdpovedaťOdstrániťAhoj Eni, urcite ano, cimkolvek co je po ruke :)
OdstrániťEli, ta musi byt vyborna, ma nadherne farby :))
OdpovedaťOdstrániťJe vyborna Adi, dakujem ;) u nas taketo velmi "idú"
Odstrániť